Perl

Perl to język programowania, który jest dziełem Larry’ego Walla. Ma on charakter interpretowany. Na samym początku miał on służyć do przeprowadzania różnych działań na danych tekstowych, jednak z czasem zyskał również inne zastosowania.

animacja 3d poznań

Autor podczas tworzenia tego języka wzorował się, między innymi, na języku C. Co ciekawe, Perl jest wolnym oprogramowaniem, a to oznacza, że można z niego korzystać za darmo. Istnieją dwie jego licencje: GPL oraz artystyczna.

Może on funkcjonować w wielu różnych systemach operacyjnych, jednak najlepiej sprawdza się w Unixie i jego pochodnych. Większość z nas mogła się już spotkać z praktycznym zastosowaniem omawianego języka, bo był on wykorzystywany na przykład przy tworzeniu strony Wikipedii, jednej z najpopularniejszych witryn internetowych. W założeniu Perl miał być praktycznym narzędziem do analizowania plików tekstowych oraz tworzenia raportów.

Jednym z podstawowych założeń jego pomysłodawcy było uproszczenie trudnych zadań. Stawiał on na jak największą efektywność.